Tartalomjegyzék

Amikor új vagy régi baráttal utazásokról kezdünk el beszélgetni, gyorsan eljutunk az egzotikus úticélokig és a nagy kérdésig: Seychelles vagy Maldív?

Jellemzően házasság előtt vagy nászutat tervező pároknál futunk bele ebbe. Nekünk volt szerencsénk mindkét helyre ellátogatni, több típusú szigetre is, így kialakult egy véleményünk.

Ez a cikk remélhetőleg eloszlat pár tévedést és segíteni fog neked is eldönteni, hova utazz. Mert ha idő és pénz engedi (megmutatjuk, hogyan tudod olcsón összehozni), akkor egyszerűen muszáj az egyik helyre életed során elmenni.

Elhelyezkedés / Távolság

Maldív

Indiai-óceán

Északabbra és nyugatabbra a Seychelles-hez képest, India alatt. Ázsiához tartozik.

Távolság: légvonalban picivel kevesebb, mint 7000 km.

Seychelles

Indiai-óceán

Madagaszkárhoz közel, Afrika mellett. Hivatalosan is Afrikához tartozik.

Távolság: légvonalban picivel több, mint 7000 km.

Véleményünk

Lényegében ugyanolyan messze vannak és mivel ugyanazok a légitársaságok repülik ugyanazokkal az átszállási helyekkel, az utazási idő ugyanannyi. Ha a közel keleten szállsz át (Doha, Dubai, Abu Dzabi), akkor kb 5,5 óra az első repülő és még 4,5 a második. Jellemzően délután indulsz, este van az átszállás és reggelre érsz oda. Az idő eltolódás egyik esetben sem sok, Seychelles-en +2, Maldívon +3.

Időjárás / Éghajlat

Maldív

Trópusi éghajlat.

Legjobb időszak utazni az itthoni tél, annak is a vége: február-március, ami ott a legszárazabb időszak.

Viszont az esős június-július alatt is simán ki lehet fogni egész heteket, amikor nincs eső és ilyenkor a resortok jelentős árkedvezményekkel árulják a szobákat.

Seychelles

Trópusi éghajlat.

Legjobb időszak utazni a február-április. A december-január elég esős tud lenni.

Mi karácsony előtt voltunk és be is szívtuk, mert a két hétből az egyik végig esős volt.

Véleményünk

Mindkét helyen mindig meleg van 🙂 ritkán esik a hőmérséklet 25 fok alá napközben. Ha esik, akkor is jellemzően gyors záporok vannak: amilyen gyorsan jönnek, olyan gyorsan el is mennek 1-2 óra alatt.

Viszont! Ettől még van szeles és esős időszak, ami napokra elronthatja a nyarlást. 

Tengeri élővilág / Tengerben fürdésre lehetőség

Maldív

Nyugodtabb a víz, jobbak a víz alatti látási viszonyok és a vízi élővilág is nagyon gazdag. Átlagos élővilággal rendelkező resort szigeten napi szinten látsz cápákat vagy teknőst pár tíz méterre a parttól (mert ott már beszakad a kis szigetecskének az oldalfala, ahol a korallok is megtelepszenek). Egyik szigetben sem fogsz csalódni, de érdemes előre tájékozódni a kiszemelt sziget korallzátony gazdagságáról/minőségéről. Pl. a nagyon fiatal szigeteknek még nincs szép reef-je. 

Seychelles

Száraz időszakban letisztult a víz, de sokszor hullámzik a víz. Kevesebb korallzátony van.

Véleményünk

Maldívon sokkal több a víz alatti élővilág. Sznorkelezés alkalmával simán teknőst, ráját vagy cápát láthatsz. Ebből a szempontból a Maldív sokkal szebb szerintünk.

Domborzat és az 'Overall look'

Maldív

Több ezer kis apró, jellemzően pár kilométeres szigetecskéből áll. Az összes szigetet tekintve a legmagasabb pont talán valami 1,5 méter az országnak – tehát itt semmilyen hegyet/dombot ne várj, csak a homokszigeteket, amiknek a pálmafái a legmagasabb pontjai.

Seychelles

Seychelles kb 50 szigetből áll, aminek a többsége korallsziget. 3 „nagy” szigete van, és még néhány kisebb, ami fogad túristákat.

Mindegyik sziget, még a kisebbek is egész magasak, sűrű növényzetűek és dzsungeles hegyei vannak rengeteg túra lehetőséggel.

Véleményünk

Ha szeretsz túrázni, abszolút Seychelles a nyerő. Ott nagyobb hegyek és sűrű dzsungelek vannak. Maldív ezzel ellentétben tényleg „csak” picike homoksziget.

Fő jellegzetesség, mi lesz az insta kép hátterében?

Maldív

Cölöpös, vízre épült bungalow.

Seychelles

Hatalmas gránit sziklák a tengerparton.

Véleményünk

Ez talán a legtöbbet összekevert információ.

Szóval: Maldívon egyetlen gránit sziklát se fogsz találni, Seychelles-en pedig egyetlen cölöpös vízi bungalow-t sem. El kell döntened, melyiket szeretnéd jobban látni 🙂

Belelátás a helyiek mindennapjaiba / Új kultúrák megismerésére lehetőség

Maldív

Ahhoz, hogy a Maldívon ebből valamit is megtapasztalj, eleve lakott szigetre kell menned, amit viszont jellemzően nem szeretnek az emberek, mert nem hozza vissza azt az igazi „Maldív élményt”. Pl. vízi bungalow-kat sem látsz. Mert ha nem is abban szállsz meg, attól még elképesztően szép látvány a sziget „szárazföldi” részéről is. De hogy ezt közelről lásd (vagy megszállj benne) „resort” szigeten kell megszállnod, csak ott van vízi bungalow. A resort szigetek nagyon kicsik és egyetlen szálloda van rajta (ami építhet vízi bungalow-kat is) – a vendégeken és a személyzeten kívül senki más nincs a szigeten. A legtöbb resort sziget annyira kicsi, hogy 10-20 perc alatt könnyedén körbe tudod sétálni.

Egyébként azt tudod csinálni, hogy lakott szigeten szállsz meg (ahol helyiek is laknak) és onnan napi program keretében átmész resort szigetre 1-1 napra.

A lakott szigeteken sincs nagyon forgalom, meg úthálózat sem. Eleve ezek a szigetek is olyan kicsik, hogy 1 óra alatt körbesétálod bőven. Mi Maafushin voltunk és néhány motoron kívül nem volt más benzines jármű a szigeten. 

Victoria, a főváros szigete, ami a reptér mellett van, kivétel. Ott van forgalom, kocsi és motor is. De az is nagyon kicsi sziget. Egy szó, mint száz, Maldívon nem fogsz nagy túrákat nyomni és a helyiek életéből sem tudsz sokat tapasztalni. Ide nem ezért jön az ember.

Seychelles

Maldívval ellentétben itt mindhárom nagy szigeten, főleg a főszigeten, Mahén, bőven kapsz a helyiek életébe betekintést, ugyanis mindegyik a helyiek által „lakott” sziget.

Ezzel együtt a helyiek életviteléről túl sokat nem tudok beszámolni. Furcsa módon nagy a drágaság a legegyszerűbb eldugott boltban is. Az emberek középszerűen élnek, nincs se fel-, se lefelé kiugró társadalmi réteg. Majd mindenki a turizmus valamelyik támogató ágazatában dolgozik. És érthető módon úgy ámblokk mindenki boldog 🙂

Véleményünk

Ha utazásnál az fontos szempont, hogy a helyi kultúrát megismerd, akkor ebben Seychelles erősebb, de nem erről szól. Maldív meg aztán abszolút nem, ott az, aki resort szigetre látogat, nem is fog helyivel egyáltalán találkozni, csak a pompával. Ettől függetlenül érdekes megtapasztalni a Maldív kultúrát vagy az ország közigazgatási működésén elgondolkodni.

Hidroplánozás

Maldív

Tudtommal Maldívon van a világ legnagyobb hidroplán forgalom. Szóval ott ez tényleg „helyi nevezetesség”.

Viszont hidroplánnal jellmezően a repteres szigettől távolabbi, több, mint másfél órára lévő szigetekre mennek vele az emberek. Mehetsz közelebbire is, de csak pár perces lesz út és kevésbé éri meg, mert nagyon drága. Viszont felülnézetből egészen hihetetlen látványban lesz részed. A kis szigetek egymás után 100-200 méterenként jönnek amiket a kék-zöld milliónyi árnyalatában úszó tengervíz vesz körül. Már a nagy utasszállító repülőről is elékpesztő látványt nyújtanak. Tényleg egy csoda egy hely. Akinek tellik hidroplánra, próbálja ki mindenképpen, mert garantáltan maradandó emlék lesz.

Seychelles

Nincs. Legalábbis hidroplán szerintem nincs, de kisrepülő persze van, amivel Praslin-re át tudsz menni. Ez kb egy negyed órás. Biztosan szép pár száz méteres magasságból a gránitsziklás strandokat látni, de ezen felül messze nem akkora élmény itt egy kisrepülő, mint a Maldívon a hidroplánozás.

Véleményünk

Ha hidroplánozni akarsz és a levegőből megcsodálni a szép szigeteket, akkor Maldív a nyerő. A kis repülő Seychelles-en biztosn nem különleges annyira (se a repülési élmény, se a kilátás) mint a hidroplán Maldívon.

Program lehetőségek

Maldív

Főleg vízi sport lehetőségek és búvárkodás. Resort szigeten a vízi sport lehetőségek is elég korlátozottak. Attól függ, az adott sziget szállodája miket kínál. Gondolj bele, sokszor csak pár tíz ember száll meg az adott sziget szállodájában. Minek annak annyi lehetőséget fenntartani…

Seychelles

Eleve sokkal nagyobbak a szigetek, mint Maldívon, így van kirándulásra lehetőség. Mindhárom fő szigeten van hegy és sűrű növényzet, így túrázni és dzsungel túrázni mindenhol fogsz tudni.

Véleményünk

Vízi sportok a Maldívon vannak, Seychelles-en én nem is nagyon láttam. 

Seychelles-en viszont tudsz túrázni és sokkal több zöldet látsz.

És a legfontosabb: mennyibe kerülnek?

Maldív

Repjegy: 300-400 ezer.

Egyszerűbb szállás lakott szigeten: már 20-30 ezer ft / éjszakától találni.

Közepes resort szállás bungalow-s szigeten: 150 ezer

Drágább resort szállás: határ a csillagos ég…

Extra költségek: vízi programok, snorkel túra, stb. : 20-30 ezer / program

Seychelles

Repjegy: 400-500 ezer

Egyszerűbb szállás a szigeten: 30 ezer / éjszaka (de ez reggelis vagy ellátás nélküli és számolni kell az éttermek magas áraival az étkezéseknél)

Félpanziós középfelső kategóriás szállás: 100-120 ezer körül van. (La Digue-en szerintem a sziget legjobb szállása is ennyi volt.)

Extra költségek: ha fizetni kell az ellátásért, akkor az étkezés elég durván drága. Illetve kocsibérléssel is számolni kell, mert Mahé nagy és érdemes körüljárni.

Véleményünk

Maldívot és Seychelles-t is ki lehet hozni okosan, de így is úgy is milliós nagyságrend lesz. Maldívon azzal tudsz spórolni, ha lakott szigeten vagy, Seychelles-en pedig ha olcsó és egyszerű szálláson, a kajálásokat pedig kifőzdékben oldod meg.